Fiber Optik Dağıtık Akustik Algılama 27 Eylül 2021

Fiber Optik Dağıtık Akustik Algılama

Fiber Optik Tabanlı Dağıtık Akustik Algılama Nedir?

Fiber Optik Tabanlı Dağıtık Akustik Sensör, akustik etkileri algılamak için fiber optik kabloyu kullanan bir sensör tipidir. Fiber Optik kabloyu kullanan optik sorgulama birimi, algılama yapılacak mesafe boyunca hareketi, titreşimi ve ses dalgalarını yakalar. Dağıtık akustik sensörler uzun mesafeler boyunca hassas algılama yapabilmemizi sağlar. Elektronik sensörlerin belirli aralıklar boyunca birçok kez kullanılarak yaptığı algılamayı, fiber optik kablo üzerinden yapan sistem, kablo hattı boyunca elektriğe ihtiyaç duymaz ve kablonun her noktasını bir sensörmüş gibi kullanarak veri alır.

Optik fiberin içinde hareket eden ışık sayısız kere kırılma ve yansımaya uğrar. Optik fibere etki eden akustik dalgalar titreşim vasıtasıyla kabloya etki eder ve titreşimden etkilenmiş kablonun içindeki ışığın yansıma fazı değişir. Optik sorgulayıcı ünite bu değişimi ve geri yansıyan ışığın zamanını ölçebildiği için, sinyalin nereden geldiğini ve şiddetini hesaplayabilir. Bu sayede sinyalin geldiği konum çok hassas bir şekilde ölçülebilir.

Fiber optik kablonun içinde hareket eden ışığı, hortumun içinden akan suya benzetebiliriz. Eğer hortuma herhangi bir yerden vurulursa, ucundan akan suyun debisi değişir. Buna benzer bir şekilde fiber optik kabloya etki eden kuvvetler, geri yansıyan ışığı etkiler ve optik sorgulama ünitesi bu etkiyi ölçer.

Fiber Optik Tabanlı Dağıtık Akustik Algılama Nerelerde Kullanılır?

Fiber Optik Tabanlu Dağıtık Akustik Algılama birçok alanda kullanılabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Sismik Algılama
  • Sınır Güvenliği
  • Çevre Güvenliği
  • Boru Hattı Güvenliği
  • Endüstriyel Alan Güvenliği
  • Hidroelektrik Santral Güvenliği
  • Kara ve Demiryolu Trafik Ölçümü
  • Telekom ve Bakır Hat güvenliği

Fiber Optik kablolar aracılığıyla sıcaklı ölçümü de yapılabilmektedir ama bu teknoloji Dağıtık Akustik Algılama kapsamına girmez.

Fiber Optik Tabanlı Dağıtıl Akustik Algılayıcıların Yararları

Yüksek Hassasiyet

Işık, doğası gereği hassas bir yapıdadır ve bu özelliği sayesinde çok duyarlı sensörler yapılabilir. Optik fiberin içinde ilerleyen ışık sinyalleri mikroskopik ve makroskopik etkilere maruz kalarak farklı saçılımlara ve değişimlere uğrar. Dağıtık Akustik Algılayıcılar bir yandan deprem dalgalarını algılayabilirken, bir yandan da kablonun yakınlarında yürüyen bir insanı bile algılayabilir. Dağıtık Akustik Algılama teknolojisi o kadar hassastır ki, kablo bir mikrofon muşçasına kullanılabilir ve yakınlarında konuşan birinin sesini bile algılayabilir.

Dış Etkilere Karşı Direnç

Elektrik enerjisiyle çalışan ve akım taşıyan kablolar elektromanyetik etkilere fazlasıyla açıktır. Bunların aksine fiber optik kablolar, ışık sayesinde iletim yaptığı için, hiçbir elektromanyetik etkiyle bozulma yaşayamaz. Bu yüzden fiber optik kablolar, yüksek voltajlı veya yıldırım riski olan bölgelerde rahatlıkla kullanılabilir. Bunların yanı sıra fiber optik kablolar ağır ve sert hava koşullarından etkilenmeden çalışabilirler. Bir çok güvenlik ekipmanının akisine her türlü doğa olayında sorunsuzca çalışabilmeleri, güvenlik alanında da geniş yer bulmalarını sağlar.

Esneklik

Fiber optik kablolar hafif ve esnek bir yapıya sahip oldukları için farklı arazi tiplerinde rahatlıkla kullanılabilir. Algıla yapılacak hat boyunca elektriğe veya elektronik cihazlara ihtiyaç duyulmadığından ötürü kullanım kolaylığı sağlar. Algılama yapılacak hat boyunca giden fiber optik kablonun bir ucu optik sorgulayıcı cihaza bağlı olmak kaydıyla, diğer ucuna herhangi bir işlem yapılmasına da gerek duyulmaz. Eğer hali hazırda standart telekom iletişiminde kullanılan single-mode kablolar var ise bu kablolar ile de Akustik Algılama yapılabilir.

FOTAS Dağıtık Akustik Algılayıcı

FOTAS (Fiber Optik Tabanlı Dağıtık Akustik Algılayıcı Sensör) güvenliğin de içinde bulunduğu pek çok alanda kullanılan bir ihlal tespit sistemidir. Kolay kurulum özelliğinin yanı sıra, hali hazırda döşeli fiber optik kablolarla da ihlal tespiti yapabilir.

FOTAS Fiber Optik Tabanlı Dağıtık Akustik Algılama Sistemleri

FOTAS sistemi elle kazı, iş makinesi ile kazı, çit ve sınır etrafındaki insan ve araç hareketliliği gibi olayları algılayıp tespit etmek için en uygun cihazlardan biridir. İhlal tesptini kablodan 20 metre uzaklığa kadar 4 metre hata payı ile yapabilir. Alınan tüm alarmlar Web Arayüzü ile kullanıcılara gösterilir. Herhangi bir web tarayıcı ile giriş yapılabilir. İhlal verileri kayıt edilebilir, kamera sistemleri ile entegre edilebilir ve birden çok kullanıcı tanımlanabilir.Daha fazla bilgi için lütfen Sitemizi Ziyaret Ediniz.

Samm Teknoloji Hakkında

Fiber Optik Kablo Üreticisi

Türk fiber optik kablo üreticisi ve Avrupa, Asya ve Amerika için etkin bir tedarikçi olan SAMM Teknoloji, küresel pazara çok yüksek potansiyelle katıldı. SAMM, harici ve dahili ortamlarda kullanılabilen sabit veya mobil ağlar için optimize edilmiş çok çeşitli fiber optik kablo türleri tasarlar ve üretir. SAMM, uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen ve test edilen yenilikçi ürünlerle müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan güvenilir, uygun maliyetli optik ürünler sunmaktadır.

Fiber Optik Uygulamaları Üreticisi

Samm Teknoloji, Türkiye'de fiber optik kablo uygulamaları üreticisi ve tedarikçisi, Avrupa ve Asya'da optik uygulamalar tedarikçisi olarak 2006 yılından bu yana yüksek kaliteli ve güvenilir fiber optik kablo grupları sunmaktadır. Tam donanımlı üretim tesislerimiz, laboratuvarlarımız ve uzun yıllardır fiber optikte vadeli uzmanlık, en üst düzeyde güvenilirliği sağlayan birinci sınıf bir fiber optik uygulama portföyü üretebiliyoruz. Bu nedenle, ana önceliklerden biri, üretim yeteneklerinin devam eden genişlemesi ve ilerlemesidir.

Data Center Çözümleri Üreticisi

Geleceğe hazır fiber optik Data Center ekipmanlarının Türk üreticisi olan SAMM Teknoloji, UHD ultra yüksek yoğunluklu MTP/MPO panelleri ve kasetleri, modüler HD paneller ve kablo kanletleri üretmektedir. SAMM Teknoloji, mega Data Center'lerine olan ihtiyacı artıran Bulut Bilişimin hızla yaygınlaşmasına da ayak uydurmuştur. SAMM, yüksek veri depolama yoğunluğu, veri trafiği ve veri güvenliği ile tüm yapılara uygun Veri Merkezi çözümleri ve ürünleri sunmaktadır.

Güvenli Alışveriş
Hızlı Kargo
Kolay İade
Taksitli Ödeme

hakkımızda

Adres

Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) İhsandede Cd. 800. Sok No: 802, 41400 Gebze-Kocaeli, Türkiye

Telefon

444 1 726

E-posta

Türkiye'den Yurtiçi Talepler İçin


Yurtdışından Gelen Talepler İçin

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.