Kablo Makarası Kapasite Hesaplama

Kolay makara hesap makinemizle, kablonun çapını girerek, belirli bir makara tipinde sarılabilecek kablonun maksimum uzunluğunu hesaplayabilirsiniz. Lütfen bu ölçümlerin çeşitli yönlerden dolayı gerçekte farklı olabileceğini unutmayın.

A
B
Göbek Çapı makara çapından daha büyük
C
D
E
Kenar Boşluk makara kapasitesinden daha büyük
Kablo Uzunluğunu Hesapla
Maks. Makara Kapasitesi0
Önerilen Kablo Uzunluğu0

Makara Adı Makara Çapı Göbek Çapı iç Genişlik Kablo Çapı Kenar Boşluğu Makara Kapasitesi Önerilen Kablo Uzunluğu Birim
Sonuç Yok
PDF İndir


Excel Dosyası Olarak Dışa Aktar


Kablo Makarası Elemanlarının Açıklaması

A) Makara Çapı veya Flanş Çapı, kablo makarasının toplam boyutudur

Göbek çekirdeğinin düz kenarlarının her iki ucunu kaplayan yan daireler, flanşlar olarak bilinir. Ahşap bir kablo makarasının toplam boyutunun yaygın bir kısaltması flanş çapıdır. Flanşlar, göbek deliğine çok benzeyen çeşitli boyutlarda mevcuttur.

B) Göbek Çapı, makaranın silindir çekirdeğinin boyutudur

Kablo makarasının silindir çekirdeği göbek veya namlu olarak bilinir. Büyük bir makara göbeği, kablo için daha geniş bir güvenli bükülme yarıçapı sunar, ancak aynı zamanda kablo makarasının veya makarasının kapasitesini de azaltır. Göbek çapı, yan flanşların çapından daha büyük olamaz, aksi takdirde kablo makarası kapasitesi sıfır olur.

C) Kablo makarasının iç genişliği Travers olarak bilinir

Kablo makarasının iç genişliğine travers denir. Her dairesel katmanda yan yana kaç tane kablo rulosunun istiflenebileceğini belirler. İç genişlik ne kadar uzun olursa, makara o kadar geniş olur ve kapasitesi o kadar fazla olur.

D) Kablo Çapı, makaradaki kablonun kalınlığıdır

Kablo makarasının kapasitesinin belirlenmesinde kablo çapı önemlidir. Kablonun çapı küçükse, yatay olarak daha fazla kablo rulosu istiflenebilir ve dikey olarak daha fazla rulo katmanı eklenebilir. Belirli bir kablo makarası ve her bir kablonun kalınlığına veya çapına bağlı olarak farklı uzunluklardaki kabloları saklar.

E) Kenar Boşluğu flanşın kenarından önceki boş alan

Bazı kablo makaralarında, flanşın kenarı ile kullanılabilir flanş yüzeyi arasında bir mesafe bırakan yuvarlak kenarlı flanşlar bulunur. Kablo rulolarının istiflenebileceği sınırdır. Bu boş alana boş alan veya edgClearance adı verilir. Bazı ülkelerde serbest tahta kenar açıklığını belirleyen düzenlemeler vardır, çünkü kablo makarası tamamen doluysa kablo nakliye veya depolama sırasında bir miktar hasar görebilir.

F) Maksimum Makara Kapasitesi

Kablo, flanşların maksimum kullanılabilir yüzeyine kadar sarılırsa, kablo makarasının tam kapasitesine ulaşır. Flanşlar yuvarlak kenarlı değilse veya kablo makarasının toplam teorik kapasitesini hesaplamak istiyorsanız, kenar boşluğunu sıfıra ayarlayın.

F) Önerilen Makara Kapasitesi

Kablonun makaraya sarılması manuel olarak yapılırsa, kablo rulolarının ve katmanlarının sıkılığı farklılık gösterebilir. Bu nedenle, her kablo makarasına maksimum kapasitesinin yüzde 80'i olarak kabaca bir tahmin olan önerilen bir kapasite vermek daha güvenlidir. Ayrıca kablo ruloları ile flanş kenarı arasında biraz boşluk bırakılması, kablo hasar riskini minimumda tutmak için sağlıklı bir uygulamadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.