Lazer Güvenlik Sınıfları 19 Ocak 2022

Lazer Güvenlik Sınıfları

Gözün aşırı lazer ışığına karşı en savunmasız olduğu gerçeğinden dolayı, lazer ışınları insanlara zarar verme, özellikle göze zarar verme yeteneklerine göre Sınıflara (Sınıf1, Sınıf2, Sınıf3, Sınıf4) ayrılır.

Görünür ışın lazerleri için dört temel sınıflandırma vardır: Sınıf1, Sınıf 2, Sınıf 3 ve Sınıf 4. Sınıf 3 ve Sınıf 4, göze maruz kalma açısından en tehlikeli olanlardır. Aşağıdaki çizim, lazer gücü arttıkça göz hasarı riskinin nasıl arttığını göstermektedir.

Lazer ışınları için sınıflandırmaların ve güvenlik mesafelerinin genellikle insan gözünün istemeden maruz kalması için hesaplandığını lütfen unutmayın. Bu, gözün ışığa çeyrek saniyeden (0.25 saniye) fazla maruz kalmaması gerektiği anlamına gelir, bu da gözün yanıp sönmesi için gecikme süresidir ve göz kapağı tarafından kaplanır. Özellikle "Nominal Oküler Tehlike Mesafesi" dahilinde, doğrudan veya yansıyan lazer ışınlarına maruz kalmaktan kaçının. Kirişe ne kadar yakın olursanız, yaralanma riski o kadar artar. Lazerin tüm sınıfları, ister yardımsız ister dürbün gibi optik cihazlar kullanılarak yakın mesafeden kasıtlı olarak bakıldığında göze zararlıdır.Lazer Tehlike Sınıfları
Lazer Tehlike Sınıfları


Lazer 1. Sınıfı (Sınıf I)

Birinci sınıf lazer ışını, 0 ila 0,004 miliwatt arasında değişen bir güce sahiptir. Lazerin 1. Sınıfı, çıplak gözle maruz kalma için en güvenli olanıdır; bu, dürbün veya göz büyüteci gibi optik aletler kullanmadan göze doğrudan veya yansıyan bir ışının girmesi anlamına gelir. Sınıf 1 lazer ışını genellikle ürünün içinde bulunur ve son kullanıcı tarafından görülmez ve görünür olduğunda bile göz yaralanmasına neden olmaz. Sınıf 1 lazer ışınının cilde veya katı malzemelere zarar verme etkisi yoktur ve bir yüzeydeki ışın yansımasına bakmak tehlikeli değildir.

Lazer 1. Sınıfı (M)

Sınıf 1M, 1. Sınıf lazer ışınlarının daha güçlü bir versiyonudur ve 0,39 miliwatt'a ulaşan bir güce sahiptir. İstemeden bakıldığında çıplak göze zararlı değildir, ancak dürbün veya göz merceği gibi optik aletler kullanılarak bakıldığında hasara neden olabilir. Ancak bir yüzeye yansıdığında “Yansıyan Nokta”ya bakmak tehlikeli değildir. Ayrıca Sınıf 1M lazer ışınları cilde veya yüzeylere herhangi bir zarar verecek kadar güçlü değildir.

Lazer 2. Sınıfı (Sınıf II)

1 miliwatt'a ulaşan görünür bir lazer ışını ile 2. Sınıf, cilt yaralanmasına veya yüzey hasarına neden olacak kadar güçlü değildir ve bir yüzeydeki dağınık yansımasına bakmak zararlı değildir. Bununla birlikte, Sınıf 2 lazer, doğrudan göz kırpma hızı olan 0,25 saniyeden daha uzun bir süre boyunca bakıldığında göz yaralanmasına neden olacak kadar güçlüdür. Bu nedenle sadece göz koruyucu gözlük takılarak kullanılmalıdır. Bu, kasıtsız maruz kalma güvenli olsa bile, Sınıf 2 lazer ışınlarının, özellikle dürbün veya göz merceği gibi optik aletler kullanıldığında, bilerek bakıldığında göz hasarına neden olabileceği anlamına gelir. Sınıf 2 lazer ışınları, ilk 7 metrede kasıtsız göze maruz kalındığında kolayca göz yaralanmasına neden olabilir ve 36 metreye kadar geçici veya kalıcı flaş körlüğüne neden olabilir. Bu mesafeden sonra Sınıf 2 lazer ışını 159 metreye kadar geçici veya kalıcı göz kamaşmasına neden olabilir. Sınıf 2 ışın 160 metreden 1,6 kilometreye kadar sadece görsel olarak göze dikkati dağıtabilir.

Lazer 2. Sınıfı (M)

Sınıf 2M lazer ışınlarının, özellikle optik aletler kullanılarak görüntülendiğinde daha tehlikeli olabilmesi dışında, Sınıf 2 ve Sınıf 2M lazer ışınları arasında neredeyse hiçbir fark yoktur. Sınıf 2M lazerler 1 miliwatt'a kadar güce sahiptir ve yukarıda bahsedilen Sınıf 2 ile aynı doğrudan maruz kalma tehlike mesafelerine sahiptir. Benzer şekilde Sınıf 2M herhangi bir deri veya yüzey hasarına neden olmaz ve bir yüzeydeki dağınık yansımasına “Nokta” bakmak göze herhangi bir zarar vermez.

Lazer 3. Sınıfı

İki tip Sınıf 3 lazer ışını vardır, Sınıf 3R ve Sınıf 3B. Sınıf 3R ve Sınıf 3B'nin lazer gücü ve oküler tehlike mesafeleri önemli ölçüde farklıdır. Bu nedenle iki farklı kategori vardır.

Lazer 3. Sınıfı (R) (Sınıf IIIA)

Lazer ışınlarının Sınıf 3R'si, bazı ülkelerde Sınıf 3A veya Sınıf IIIA olarak adlandırılır, ancak tüm bu isimler aynı sınıf lazer ışınlarını ifade eder. Sınıf 3R lazer ışını 1 ila 4.99 miliwatt güce sahiptir, bu da kazara veya kasıtlı maruz kalma nedeniyle göze zararlı olabileceği anlamına gelir. Doğrudan veya dolaylı göz temasından kesinlikle kaçınılmalıdır. Sınıf 3R lazer ışınına 16 metre mesafedeki herhangi bir göz maruziyeti göze zarar verir ve bu mesafeden sonra 80 metreye kadar kalıcı veya geçici flaş körlüğüne neden olabilir. 80 metreden 356 metreye kadar Sınıf 3R, gözde geçici veya kalıcı parlamaya neden olabilir ve 356 metreden 3,5 kilometreye kadar sadece göze zararlı ve rahatsız edici bir dikkat dağınıklığına neden olur. Öte yandan, vücudun Sınıf 3R lazer ışınlarına maruz kalması ciltte yaralanmaya neden olmaz. Sınıf 3R lazer de yüzeylere zarar vermez ve duvardaki dağınık yansımasına bakmak bile neredeyse hiç göz yaralanmasına neden olmaz.

Lazer 3. Sınıfı (B) (Sınıf IIIB)

Sınıf 3B lazer ışınının güç aralığı geniştir. 5 miliwatt ile 500 miliwatt arasında değişir ve bu aralık, göz tehlikesinin endişe verici derecede yüksek olduğu yerdir. Herhangi bir doğrudan göze maruz kalma, çıplak gözle çok tehlikelidir. Bir duvara yansıyan lazer ışınına dolaylı olarak bakılsa bile Sınıf 3B göze zarar verecek kadar güçlüdür. Dahası, Sınıf 3B, doğrudan onlara doğrultulduğunda insan derisine ve katı yüzeylere yavaş yavaş zarar verebilir. Tek bir noktada yeterince uzun süre tutulursa, herhangi bir yüzeye zarar verebilir ve ısınmaya ve yangına neden olabilir. Sınıf 3B lazer ışını 224 metreye kadar uzun bir mesafeden anında göz yaralanmasına neden olabilir. Ayrıca 224 metreden 1,2 kilometreye kadar kalıcı veya geçici flaş körlüğüne neden olabilir. Ayrıca Sınıf 3B, 3,5 kilometreye kadar göz kamaşmasına neden olabilir ve 35,6 kilometreye kadar rahatsız edici bir şekilde görünür halde kalır.

Lazer 4. Sınıfı (Sınıf IV)

Lazer ışınlarının dördüncü sınıfı olan Lazer Sınıf 4, lazer ışınlarının en güçlü ve en tehlikeli sınıfıdır. Gücü 500 miliwatt'tan 10 watt'a ve hatta daha fazlasına kadar değişir. Lazer ışınlarının Sınıf 4'e maruz kalması, herhangi bir yüzeye yansıdığında bile, her koşulda tehlikelidir. 4. Sınıf lazer ışınları anında gözleri kör edebilir, cildi anında yakabilir ve katı yüzeylere anında zarar verebilir ve yakabilir. Sadece kapalı ve sıkı kontrol edilen alanlarda kullanılmalıdır. 10 Watt güce sahip 4. Sınıf lazer ışını 710 metreden anında göz hasarına neden olabilir. 3,5 kilometreye kadar flaş körlüğüne, 16 kilometre uzaktan bakıldığında göz kamaşmasına neden olabilir. 10 Watt güce sahip 4. Sınıf bir ışın, Dünya'nın eğriliğini hesaplamayı ihmal edersek teorik olarak 160 kilometre uzaklığa kadar dikkati dağıtabilir.

Laser Safety Classes Chart

Sınıf 1. Sınıf 2. Sınıfı 3. Sınıf 4. Sınıf Notlar
Alt sınıf 1. Sınıf 1M Sınıfı 2. Sınıfı 2M Sınıfı 3R Sınıfı 3B Sınıfı 4. Sınıf
sınıflandırma Sınıf I Özel bir FDA sınıfı yok Sınıf II Özel bir FDA sınıfı yok Sınıf III A (tanım farklıdır ancak sonuçlar benzerdir) Sınıf III B Sınıf IV Daha yeni ANSI/IEC sayı sınıfları artık eski FDA Romen rakamı sınıflarına göre tercih ediliyor
İnsan tarafından erişilebilen lazer gücü (görünür ışık için) Görünür ışık için, 0,39 miliwatt'tan daha az ışını yayar veya herhangi bir güçte ışını cihazın içindedir ve sırasında erişilemez.       1 miliwatt'tan daha az görünür ışın yayar.   Görünür ışık için 1 ile 4.99 miliwatt arasında ışın yayar. Görünür ışık için, Sınıf 3R limiti (örn. 5 miliwatt) ile 499,9 miliwatt arasında ışın yayar Görünür ışık için 500 miliwatt (1/2 Watt) veya daha fazla ışın yayar Kızılötesi veya ultraviyole yayan görünmez lazerler buna dahil değildir.
Dikkat/uyarı göstergesi Özel bir dikkat/uyarı göstergesi yok       Özel bir dikkat/uyarı göstergesi yok   DİKKAT UYARI TEHLİKE  
Etiket açıklayıcı metin   OPTİK CİHAZLARLA DOĞRUDAN GÖRÜNTÜLEMEYİN IŞIN İÇİNE BAKMAYIN IŞINLARINA BAKMAYIN VE TELESKOPİK OPTİK KULLANICILARINI MARUZ KALMAYIN DOĞRUDAN GÖZLE MARUZ KALMADAN KAÇININ IŞINLARA MARUZ KALMAKTAN KAÇININ GÖZ VEYA CİLDİN DOĞRUDAN VEYA DAĞITILMIŞ RADYASYONA MARUZ KALMASINDAN KAÇININ Görünür ışık lazerleri için "radyasyon" yerine "ışık" kelimesi kullanılabilir. İkincisi, kızılötesi ve ultraviyole radyasyon yayan lazerler için daha doğrudur.
GÖZ VE CİLT TEHLİKELERİ
Göz içi maruziyet için göz tehlikesi
(göze doğrudan veya yansıyan bir ışının girmesi)
Güvenli, uzun süreli kasıtlı ışık için bile, genellikle lazer, lazer ışığına insan erişimi olmayan bir cihazın içine yerleştirildiğinde geçerlidir. Çıplak gözle maruz kalma için güvenli 1/4 saniyeden daha kısa sürede kasıtsız maruz kalma için güvenlidir. Işığa bakmayın. Kasıtsız (< 1/4 sn) çıplak gözle maruz kalma için güvenlidir. Doğrudan veya yansıyan ışına kasıtsız veya kazara maruz kalma riski düşüktür. Doğrudan veya yansıyan ışına kasıtlı olarak maruz kalmaktan kaçının. Göz tehlikesi; doğrudan veya yansıyan maruziyetten kaçının Şiddetli göz tehlikesi; doğrudan veya yansıyan maruziyetten kaçının   
Dürbün veya göz merceği gibi optik aletlerle bakıldığında tehlikeli olabilir Dürbün veya göz merceği gibi optik aletlerle bakıldığında tehlikeli olabilir
Maksimum veya tipik Nominal Oküler Tehlike Mesafesi
(1 miliradyan ışın için, maruz kalma süresi 1/4 saniyeden az)
Göz tehlikesi değildir - geçerli değildir Aşağıdaki Teknik Not'ta açıklandığı gibi bir LSO'ya danışın 0,99 mW ışının NOHD'si: 23 ft (7 m) Aşağıdaki Teknik Not'ta açıklandığı gibi bir LSO'ya danışın 4,99 mW ışın NOHD: 52 ft (16 m) 499,9 mW ışının NOHD'si: 520 ft (160 m) 1000 mW (1 Watt) ışın NOHD: 733 ft (224 m). 10 W ışının NOHD'si: 2320 ft (710 m) Lazerin içinde doğrudan veya yansıyan lazer ışınına göz temasından kaçının, tehlike olasılığı ne kadar yüksekse ve yaralanma potansiyeli o kadar ciddidir.
Dağınık yansımaya maruz kalma için göz tehlikesi
(bir yüzeyden saçılan lazer "noktasına" bakmak)
Hiçbiri Bir LSO'ya danışın Hiçbiri Bir LSO'ya danışın Hiçbiri Genel olarak güvenli. Bir yüzeydeki lazer "noktasına" yakın mesafeden birkaç saniye boyunca bakmaktan kaçının. Yaralanmayı önlemek için bir yüzeydeki lazer “noktasına” bakmayın. Yaklaşık 10 saniyeden uzun süren sürekli bir görüntü izi görürseniz ışık çok parlaktır.   
Cilt yanığı tehlikesi Hiçbiri Bir LSO'ya danışın Hiçbiri Bir LSO'ya danışın Hiçbiri Işın yakın mesafeden cilt üzerinde yeterince uzun tutulursa cildi ısıtabilir Cildi anında yakabilir. Işına doğrudan maruz kalmaktan kaçının. Isıyı emen koyu renkli malzemeler ve kağıt ve kumaş gibi hafif malzemeler, görünür lazer ışığı tarafından en kolay şekilde yakılır.
Malzemeler yanma tehlikesi Hiçbiri Bir LSO'ya danışın Hiçbiri Bir LSO'ya danışın Hiçbiri Işın yakın mesafeden madde üzerinde yeterince uzun tutulursa malzemeleri yakabilir Duyarlı malzemeler için ışına maruz kalmayı anında yakabilir
GÖRSEL PARAZİT MESAFELER
Maksimum veya tipik flaş körlüğü mesafesi
(1 miliradian ışın için FAA 100 μW/cm2, 555 nm yeşil ışık)
Uygulanamaz; ışın genellikle CD veya DVD oynatıcı gibi bir aygıtın içinde bulunur Bir LSO'ya danışın 0,99 mW'lık bir ışın için:
117 ft
36 m
Bir LSO'ya danışın 261 ft 80 m için 499 mW ışın için:
2,614 ft (1/2 mil)
797 m (0,8 km)
1 Watt ışın için:
3.696 ft (0,7 mil)
1.127 m (1,1 km)
10 W ışın için:
11.689 ft (2,2 mil)
3.563 m (3,5 km)
Verilen değer, ışığa duyarlı insan gözüne en parlak görünen yeşil dalga boyu olan 555 nm içindir. Bu, en uzun tehlike mesafesini verir. Kırmızı lazer ışığını yaklaşık olarak hesaplamak için mesafeyi yaklaşık 5'e bölün; mavi için 20'ye bölün.
Maksimum veya tipik kamaşma mesafesi
(1 miliradian ışın için FAA 5 μW/cm2, 555 nm yeşil ışık)
Yukarıyı görmek Bir LSO'ya danışın 523 fit
159 m
Bir LSO'ya danışın 1.169 fit
356 m
11.689 ft (2.2 mil)
3.563 m (3.5 km)
1 Watt ışın için:
16.531 ft (3,1 mil) 5.039
m (5 km)
10 W ışın için:
52.275 ft (9.9 mil)
15.933 m (16 km)
Yukarıyı görmek
Maksimum veya tipik distraksiyon mesafesi
(FAA 0,05 μW/cm2 veya 50 nanowatt/cm2, 1 miliradyan ışın için, 555 nm yeşil ışık)
Yukarıyı görmek Bir LSO'ya danışın 5.227 ft (1 mil)
1.593 m (1,6 km)
Bir LSO'ya danışın 11.689 ft (2.2 mil)
3.563 m (3.5 km)
116.890 ft (22 mil)
35.628 m (35,6 km)
1 Watt ışın için: 165.307 ft (31 mil)
50.386 m (50 km)
10 W ışın için:
522.746 ft (99 mil)
159.333 m (160 km)
Yukarıyı görmek
Teknik Notlar Erişilebilir görünür ışık ışınlarına 1/4 saniyelik bir maruz kalma için, Sınıf 1 sınırları Sınıf 2 ile aynıdır ve bu tür lazerler genellikle Sınıf 2 olarak etiketlenir. Tüketici kullanımına yönelik Sınıf 1M lazer cihazlarından haberimiz yok. Böyle bir lazeriniz varsa, daha ayrıntılı bilgi için yetkili bir Lazer Güvenlik Görevlisine danışın. Sınıf 2 (ve 2M) yalnızca görünür ultraviyole lazerler için geçerlidir, Sınıf 2 (veya 2M) olamaz. Tüketici kullanımına yönelik Sınıf 2M lazer cihazlarından haberimiz yok. Böyle bir lazeriniz varsa, daha ayrıntılı bilgi için yetkili bir Lazer Güvenlik Görevlisine danışın. Sınıf 3R ya: (1) 7 mm'lik bir açıklığa (örn. göz bebeği) 1 ila 4,99 mW arasında veya (2) Sınıf 2 sınırı olan 2,5 mW/cm2'nin beş katıdır, bu da 12,5 mW/cm2'dir. . İkinci yöntem, NOHD'yi belirlemek için LaserSafetyFacts tarafından kullanılır.                  
   1. Sınıf Sınıf 1M 2. Sınıfı Sınıf 2M Sınıf 3R 3B Sınıfı 4. Sınıf  
  1. Sınıf 2. Sınıfı 3. Sınıf 4. Sınıf
Tablo bilgi kaynağı: lasersafetyfacts.com

Lazer Güvenlik 1. Sınıfı(Sınıf I)

Sınıf 1. Sınıf
Alt sınıf 1. Sınıf Sınıf 1M
sınıflandırma Sınıf I Özel bir FDA sınıfı yok
İnsan tarafından erişilebilen lazer gücü (görünür ışık için) Görünür ışık için, 0,39 miliwatt'tan daha az ışını yayar veya herhangi bir güçte ışını cihazın içindedir ve sırasında erişilemez.      
Dikkat/uyarı göstergesi Özel bir dikkat/uyarı göstergesi yok      
Etiket açıklayıcı metin   OPTİK CİHAZLARLA DOĞRUDAN GÖRÜNTÜLEMEYİN
GÖZ VE CİLT TEHLİKELERİ
Göz içi maruziyet için göz tehlikesi
(göze doğrudan veya yansıyan bir ışının girmesi)
Güvenli, uzun süreli kasıtlı ışık için bile, genellikle lazer, lazer ışığına insan erişimi olmayan bir cihazın içine yerleştirildiğinde geçerlidir. Çıplak gözle maruz kalma için güvenli
Dürbün veya göz merceği gibi optik aletlerle bakıldığında tehlikeli olabilir
Maksimum veya tipik Nominal Oküler Tehlike Mesafesi
(1 miliradyan ışın için, maruz kalma süresi 1/4 saniyeden az)
Göz tehlikesi değildir - geçerli değildir Aşağıdaki Teknik Not'ta açıklandığı gibi bir LSO'ya danışın
Dağınık yansımaya maruz kalma için göz tehlikesi
(bir yüzeyden saçılan lazer "noktasına" bakmak)
Hiçbiri Bir LSO'ya danışın
Cilt yanığı tehlikesi Hiçbiri Bir LSO'ya danışın
Malzemeler yanma tehlikesi Hiçbiri Bir LSO'ya danışın
GÖRSEL PARAZİT MESAFELER
Maksimum veya tipik flaş körlüğü mesafesi
(1 miliradian ışın için FAA 100 μW/cm2, 555 nm yeşil ışık)
Uygulanamaz; ışın genellikle CD veya DVD oynatıcı gibi bir aygıtın içinde bulunur Bir LSO'ya danışın
Maksimum veya tipik kamaşma mesafesi
(1 miliradian ışın için FAA 5 μW/cm2, 555 nm yeşil ışık)
Yukarıyı görmek Bir LSO'ya danışın
Maksimum veya tipik distraksiyon mesafesi
(FAA 0,05 μW/cm2 veya 50 nanowatt/cm2, 1 miliradyan ışın için, 555 nm yeşil ışık)
Yukarıyı görmek Bir LSO'ya danışın
Teknik Notlar Erişilebilir görünür ışık ışınlarına 1/4 saniyelik bir maruz kalma için, Sınıf 1 sınırları Sınıf 2 ile aynıdır ve bu tür lazerler genellikle Sınıf 2 olarak etiketlenir. Tüketici kullanımına yönelik Sınıf 1M lazer cihazlarından haberimiz yok. Böyle bir lazeriniz varsa, daha ayrıntılı bilgi için yetkili bir Lazer Güvenlik Görevlisine danışın.
   1. Sınıf Sınıf 1M
  1. Sınıf
Tablo bilgi kaynağı: lasersafetyfacts.com

Lazer Güvenlik 2. Sınıfı(Sınıf II)

Sınıf 2. Sınıfı
Alt sınıf 2. Sınıfı Sınıf 2M
sınıflandırma Sınıf II Özel bir FDA sınıfı yok
İnsan tarafından erişilebilen lazer gücü (görünür ışık için) 1 miliwatt'tan daha az görünür ışın yayar.  
Dikkat/uyarı göstergesi Özel bir dikkat/uyarı göstergesi yok  
Etiket açıklayıcı metin IŞIN İÇİNE BAKMAYIN IŞINLARINA BAKMAYIN VE TELESKOPİK OPTİK KULLANICILARINI MARUZ KALMAYIN
GÖZ VE CİLT TEHLİKELERİ
Göz içi maruziyet için göz tehlikesi
(göze doğrudan veya yansıyan bir ışının girmesi)
1/4 saniyeden daha kısa sürede kasıtsız maruz kalma için güvenlidir. Işığa bakmayın. Kasıtsız (< 1/4 sn) çıplak gözle maruz kalma için güvenlidir.
Dürbün veya göz merceği gibi optik aletlerle bakıldığında tehlikeli olabilir
Maksimum veya tipik Nominal Oküler Tehlike Mesafesi
(1 miliradyan ışın için, maruz kalma süresi 1/4 saniyeden az)
0,99 mW ışının NOHD'si: 23 ft (7 m) Aşağıdaki Teknik Not'ta açıklandığı gibi bir LSO'ya danışın
Dağınık yansımaya maruz kalma için göz tehlikesi
(bir yüzeyden saçılan lazer "noktasına" bakmak)
Hiçbiri Bir LSO'ya danışın
Cilt yanığı tehlikesi Hiçbiri Bir LSO'ya danışın
Malzemeler yanma tehlikesi Hiçbiri Bir LSO'ya danışın
GÖRSEL PARAZİT MESAFELER
Maksimum veya tipik flaş körlüğü mesafesi
(1 miliradian ışın için FAA 100 μW/cm2, 555 nm yeşil ışık)
0,99 mW'lık bir ışın için:
117 ft
36 m
Bir LSO'ya danışın
Maksimum veya tipik kamaşma mesafesi
(1 miliradian ışın için FAA 5 μW/cm2, 555 nm yeşil ışık)
523 fit
159 m
Bir LSO'ya danışın
Maksimum veya tipik distraksiyon mesafesi
(FAA 0,05 μW/cm2 veya 50 nanowatt/cm2, 1 miliradyan ışın için, 555 nm yeşil ışık)
5.227 ft (1 mil)
1.593 m (1,6 km)
Bir LSO'ya danışın
Teknik Notlar Sınıf 2 (ve 2M) yalnızca görünür ultraviyole lazerler için geçerlidir, Sınıf 2 (veya 2M) olamaz. Tüketici kullanımına yönelik Sınıf 2M lazer cihazlarından haberimiz yok. Böyle bir lazeriniz varsa, daha ayrıntılı bilgi için yetkili bir Lazer Güvenlik Görevlisine danışın.
   2. Sınıfı Sınıf 2M
  2. Sınıfı
Tablo bilgi kaynağı: lasersafetyfacts.com

Lazer Güvenlik 3. Sınıfı(Sınıf III)

Sınıf 3. Sınıf
Alt sınıf Sınıf 3R 3B Sınıfı
sınıflandırma Sınıf III A (tanım farklıdır ancak sonuçlar benzerdir) Sınıf III B
İnsan tarafından erişilebilen lazer gücü (görünür ışık için) Görünür ışık için 1 ile 4.99 miliwatt arasında ışın yayar. Görünür ışık için, Sınıf 3R limiti (örn. 5 miliwatt) ile 499,9 miliwatt arasında ışın yayar
Dikkat/uyarı göstergesi DİKKAT UYARI
Etiket açıklayıcı metin DOĞRUDAN GÖZLE MARUZ KALMADAN KAÇININ IŞINLARA MARUZ KALMAKTAN KAÇININ
GÖZ VE CİLT TEHLİKELERİ
Göz içi maruziyet için göz tehlikesi
(göze doğrudan veya yansıyan bir ışının girmesi)
Doğrudan veya yansıyan ışına kasıtsız veya kazara maruz kalma riski düşüktür. Doğrudan veya yansıyan ışına kasıtlı olarak maruz kalmaktan kaçının. Göz tehlikesi; doğrudan veya yansıyan maruziyetten kaçının
Maksimum veya tipik Nominal Oküler Tehlike Mesafesi
(1 miliradyan ışın için, maruz kalma süresi 1/4 saniyeden az)
4,99 mW ışın NOHD: 52 ft (16 m) 499,9 mW ışının NOHD'si: 520 ft (160 m)
Dağınık yansımaya maruz kalma için göz tehlikesi
(bir yüzeyden saçılan lazer "noktasına" bakmak)
Hiçbiri Genel olarak güvenli. Bir yüzeydeki lazer "noktasına" yakın mesafeden birkaç saniye boyunca bakmaktan kaçının.
Cilt yanığı tehlikesi Hiçbiri Işın yakın mesafeden cilt üzerinde yeterince uzun tutulursa cildi ısıtabilir
Malzemeler yanma tehlikesi Hiçbiri Işın yakın mesafeden madde üzerinde yeterince uzun tutulursa malzemeleri yakabilir
GÖRSEL PARAZİT MESAFELER
Maksimum veya tipik flaş körlüğü mesafesi
(1 miliradian ışın için FAA 100 μW/cm2, 555 nm yeşil ışık)
261 ft 80 m için 499 mW ışın için:
2,614 ft (1/2 mil)
797 m (0,8 km)
Maksimum veya tipik kamaşma mesafesi
(1 miliradian ışın için FAA 5 μW/cm2, 555 nm yeşil ışık)
1.169 fit
356 m
11.689 ft (2.2 mil)
3.563 m (3.5 km)
Maksimum veya tipik distraksiyon mesafesi
(FAA 0,05 μW/cm2 veya 50 nanowatt/cm2, 1 miliradyan ışın için, 555 nm yeşil ışık)
11.689 ft (2.2 mil)
3.563 m (3.5 km)
116.890 ft (22 mil)
35.628 m (35,6 km)
Teknik Notlar Sınıf 3R ya: (1) 7 mm'lik bir açıklığa (örn. göz bebeği) 1 ila 4,99 mW arasında veya (2) Sınıf 2 sınırı olan 2,5 mW/cm2'nin beş katıdır, bu da 12,5 mW/cm2'dir. . İkinci yöntem, NOHD'yi belirlemek için LaserSafetyFacts tarafından kullanılır.      
   Sınıf 3R 3B Sınıfı
  3. Sınıf
Tablo bilgi kaynağı: lasersafetyfacts.com

Lazer Güvenlik 4. Sınıfı(Sınıf IV)

Sınıf 4. Sınıf
Alt sınıf 4. Sınıf
sınıflandırma Sınıf IV
İnsan tarafından erişilebilen lazer gücü (görünür ışık için) Görünür ışık için 500 miliwatt (1/2 Watt) veya daha fazla ışın yayar
Dikkat/uyarı göstergesi TEHLİKE
Etiket açıklayıcı metin GÖZ VEYA CİLDİN DOĞRUDAN VEYA DAĞITILMIŞ RADYASYONA MARUZ KALMASINDAN KAÇININ
GÖZ VE CİLT TEHLİKELERİ
Göz içi maruziyet için göz tehlikesi
(göze doğrudan veya yansıyan bir ışının girmesi)
Şiddetli göz tehlikesi; doğrudan veya yansıyan maruziyetten kaçının
Maksimum veya tipik Nominal Oküler Tehlike Mesafesi
(1 miliradyan ışın için, maruz kalma süresi 1/4 saniyeden az)
1000 mW (1 Watt) ışın NOHD: 733 ft (224 m). 10 W ışının NOHD'si: 2320 ft (710 m)
Dağınık yansımaya maruz kalma için göz tehlikesi
(bir yüzeyden saçılan lazer "noktasına" bakmak)
Yaralanmayı önlemek için bir yüzeydeki lazer “noktasına” bakmayın. Yaklaşık 10 saniyeden uzun süren sürekli bir görüntü izi görürseniz ışık çok parlaktır.
Cilt yanığı tehlikesi Cildi anında yakabilir. Işına doğrudan maruz kalmaktan kaçının.
Malzemeler yanma tehlikesi Duyarlı malzemeler için ışına maruz kalmayı anında yakabilir
GÖRSEL PARAZİT MESAFELER
Maksimum veya tipik flaş körlüğü mesafesi
(1 miliradian ışın için FAA 100 μW/cm2, 555 nm yeşil ışık)
1 Watt ışın için:
3.696 ft (0,7 mil)
1.127 m (1,1 km)
10 W ışın için:
11.689 ft (2,2 mil)
3.563 m (3,5 km)
Maksimum veya tipik kamaşma mesafesi
(1 miliradian ışın için FAA 5 μW/cm2, 555 nm yeşil ışık)
1 Watt ışın için:
16.531 ft (3,1 mil) 5.039
m (5 km)
10 W ışın için:
52.275 ft (9.9 mil)
15.933 m (16 km)
Maksimum veya tipik distraksiyon mesafesi
(FAA 0,05 μW/cm2 veya 50 nanowatt/cm2, 1 miliradyan ışın için, 555 nm yeşil ışık)
1 Watt ışın için: 165.307 ft (31 mil)
50.386 m (50 km)
10 W ışın için:
522.746 ft (99 mil)
159.333 m (160 km)
Teknik Notlar      
   4. Sınıf
  4. Sınıf
Tablo bilgi kaynağı: lasersafetyfacts.com
Sınıf Notlar
Alt sınıf
sınıflandırma Daha yeni ANSI/IEC sayı sınıfları artık eski FDA Romen rakamı sınıflarına göre tercih ediliyor
İnsan tarafından erişilebilen lazer gücü (görünür ışık için) Kızılötesi veya ultraviyole yayan görünmez lazerler buna dahil değildir.
Dikkat/uyarı göstergesi  
Etiket açıklayıcı metin Görünür ışık lazerleri için "radyasyon" yerine "ışık" kelimesi kullanılabilir. İkincisi, kızılötesi ve ultraviyole radyasyon yayan lazerler için daha doğrudur.
GÖZ VE CİLT TEHLİKELERİ
Göz içi maruziyet için göz tehlikesi
(göze doğrudan veya yansıyan bir ışının girmesi)
  
Maksimum veya tipik Nominal Oküler Tehlike Mesafesi
(1 miliradyan ışın için, maruz kalma süresi 1/4 saniyeden az)
Lazerin içinde doğrudan veya yansıyan lazer ışınına göz temasından kaçının, tehlike olasılığı ne kadar yüksekse ve yaralanma potansiyeli o kadar ciddidir.
Dağınık yansımaya maruz kalma için göz tehlikesi
(bir yüzeyden saçılan lazer "noktasına" bakmak)
  
Cilt yanığı tehlikesi Isıyı emen koyu renkli malzemeler ve kağıt ve kumaş gibi hafif malzemeler, görünür lazer ışığı tarafından en kolay şekilde yakılır.
Malzemeler yanma tehlikesi
GÖRSEL PARAZİT MESAFELER
Maksimum veya tipik flaş körlüğü mesafesi
(1 miliradian ışın için FAA 100 μW/cm2, 555 nm yeşil ışık)
Verilen değer, ışığa duyarlı insan gözüne en parlak görünen yeşil dalga boyu olan 555 nm içindir. Bu, en uzun tehlike mesafesini verir. Kırmızı lazer ışığını yaklaşık olarak hesaplamak için mesafeyi yaklaşık 5'e bölün; mavi için 20'ye bölün.
Maksimum veya tipik kamaşma mesafesi
(1 miliradian ışın için FAA 5 μW/cm2, 555 nm yeşil ışık)
Yukarıyı görmek
Maksimum veya tipik distraksiyon mesafesi
(FAA 0,05 μW/cm2 veya 50 nanowatt/cm2, 1 miliradyan ışın için, 555 nm yeşil ışık)
Yukarıyı görmek
Tablo bilgi kaynağı: lasersafetyfacts.com

Samm Teknoloji Hakkında

Fiber Optik Kablo Üreticisi

Türk fiber optik kablo üreticisi ve Avrupa, Asya ve Amerika için etkin bir tedarikçi olan SAMM Teknoloji, küresel pazara çok yüksek potansiyelle katıldı. SAMM, harici ve dahili ortamlarda kullanılabilen sabit veya mobil ağlar için optimize edilmiş çok çeşitli fiber optik kablo türleri tasarlar ve üretir. SAMM, uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen ve test edilen yenilikçi ürünlerle müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan güvenilir, uygun maliyetli optik ürünler sunmaktadır.

Fiber Optik Uygulamaları Üreticisi

Samm Teknoloji, Türkiye'de fiber optik kablo uygulamaları üreticisi ve tedarikçisi, Avrupa ve Asya'da optik uygulamalar tedarikçisi olarak 2006 yılından bu yana yüksek kaliteli ve güvenilir fiber optik kablo grupları sunmaktadır. Tam donanımlı üretim tesislerimiz, laboratuvarlarımız ve uzun yıllardır fiber optikte vadeli uzmanlık, en üst düzeyde güvenilirliği sağlayan birinci sınıf bir fiber optik uygulama portföyü üretebiliyoruz. Bu nedenle, ana önceliklerden biri, üretim yeteneklerinin devam eden genişlemesi ve ilerlemesidir.

Data Center Çözümleri Üreticisi

Geleceğe hazır fiber optik Data Center ekipmanlarının Türk üreticisi olan SAMM Teknoloji, UHD ultra yüksek yoğunluklu MTP/MPO panelleri ve kasetleri, modüler HD paneller ve kablo kanletleri üretmektedir. SAMM Teknoloji, mega Data Center'lerine olan ihtiyacı artıran Bulut Bilişimin hızla yaygınlaşmasına da ayak uydurmuştur. SAMM, yüksek veri depolama yoğunluğu, veri trafiği ve veri güvenliği ile tüm yapılara uygun Veri Merkezi çözümleri ve ürünleri sunmaktadır.

Güvenli Alışveriş
Hızlı Kargo
Kolay İade
Taksitli Ödeme

hakkımızda

Adres

Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) İhsandede Cd. 800. Sok No: 802, 41400 Gebze-Kocaeli, Türkiye

Telefon

444 1 726

E-posta

Türkiye'den Yurtiçi Talepler İçin


Yurtdışından Gelen Talepler İçin

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.