MPO Konnektör Nedir 27 Haziran 2022

MPO Konnektör Nedir

MPO Konnektör Nedir?

MPO Konnektör “Multi Fiber Push On” un kısaltmasıdır. Daha yüksek bant genişliği ve yoğunluğu yüksek uygulamaları desteklemek amaçlı bir konnektörde çoklu fiber bağlantısını sağlamak için geliştirilmiştir.

Erkek ve Dişi MPO/MTP Konnektörleri

Erkek(pimli) ve dişi (pimsiz) olmak üzere 2 versiyonu vardır. En yaygın fiber sayısı şu anda 12 ve 24'tür. 48'den 72'ye kadar olanlar mümkündür ancak sınırlı uygulamaları vardır. Bir sonraki format, 400Gb uygulamalar için gereken 16 ve 32 fiber olacaktır.

MPO ve MTP Konnektörler arasında ne fark var?

 • MTP konnektör, daha iyi mekanik ve optik performans için tasarlanmış yüksek performanslı bir MPO konnektördür.
 • MTP konnektör yuvası çıkarılabilir. Bu özellik, MT fiksajının yeniden çalışması ve yeniden cilalanması Montajdan sonra hatta sahada cinsiyetin değiştirilmesi, montajdan sonra fermuarın interferometrik olarak taranmasını sağlar.
 • MTP konnektörü, mekanik performansı artırmak için halka şamandırası sunar. Bu, uygulanan bir yük altında iken eşleştirilmiş çiftin fiziksel teması sürdürmesini sağlar.
 • MTP konnektörü, itme yayını ortalamak için kullanılan metal pim kelepçesine sahiptir. Bu özellik: Yay kuvvetini merkezler ve yayda görülen lif hasarını ortadan kaldırır.
 • MPO da plastik pim kelepçesi ve yuvarlak yay kullanılırken MTP de metal pim kelepçesi ve oval yay kullanılır.
 • MPO da 50 eşleşmede pim deliği hasarı ortaya çıkarken MTP de bu sayı yaklaşık 500 dür. 

8,12, 24 MPO/MTP Konektör Ferrule

Neden MPO Konnektör, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları

Veri merkezlerindeki ağ bağlantılarının sayısının hızla artması geleneksel fiber kabloların veri merkezinin sıkışık olmasına sebep olup, yönetilmesini zorlaştırabiliyor. Bu sorunu çözmek için veri merkezleri, kablolamada kullanılan tüm kabloları barındırabilmek için ultra yoğunluğu elde etmelidir.

Tek bir ara birimde 8, 12, 24 fiberleri bir araya getiren MPO/MTP kabloların pratik bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır. MTP/MPO çok fiberli kabloların konnektörleri 40GBASE-SR4 ve 100GBASE-SR10 standardını karşılamak üzere bir SC konnektörüyle aynı boyutta ancak 8, 12, 24 fiberi barındırabilir ve bu sayede devreden, kart ve raf alanından tasarruf sağlar.

Dezavantajı

Çok hassas olup yüzey temizliğinin zor olması

MPO kablolar nasıl bağlanır?

Bir MPO bağlantısı oluşturulurken daima bir erkek ve bir dişi konnektör ve bir MPO adaptörü kullanılır. Asla bir erkek bir erkeğe veya bir dişi bir dişiye bağlanmaz.

Dişi-Dişi bağlantısı yapılırsa iki konnektörün de pimleri olmadığı için tam olarak aynı yükseklikte olmaz ve bu da performans kaybına neden olur. Erkek-Erkek bağlantısı yapılırsa iki konnektörün pimleri birbirine çarpacağı için temas kurulamaz ve konnektörler zarar görebilir.

MPO-MTP Konektörlerini Dişi-Erkek Adaptör ile Bağlama

MPO kablolar nasıl ölçülür kalitesi nasıl anlaşılır?

 • MPO kablolar üretildikten sonra temizliği yapılıp hem mikroskobik hem geometrik olarak cihazlardan izlenip kalitesinden ve temizliğinden kesin olarak emin olunur.
 • Daha sonra ışık geçirgenliğini ve fiberlerin standart değerleri sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek için VIAVI ‘nin MPO test cihazıyla ölçüm yapılır.
 • MPO ölçümünde 1 adet cihaza sabitlenen Jumper kablo, 1 adet ölçeceğimiz kablonun tipine bağlı olarak belirlenen Master kablo ve ölçüm yapacağımız DUT dediğimiz asıl kablo kullanılır.
 • Ölçüm yapmadan önce kullanılacak kabloların temizliğinden emin olunur ve master kablo ölçüm için referans alınır. Daha sonra ölçüm kablosu master kabloya ve cihaza bağlanıp ölçümü yapılır.
 • Ölçüm sonucu kesin sonuçlarla birlikte raporlanır. 

MPO-MTP Konektörler VIAVI Test Cihazları

MPO/MTP Kablo Türkiye’ de üretiliyor mu?

MPO/MTP kablo Türkiye’de ilk defa SAMM Teknoloji‘de üretilmektedir.

Samm Teknoloji Hakkında

Fiber Optik Kablo Üreticisi

Türk fiber optik kablo üreticisi ve Avrupa, Asya ve Amerika için etkin bir tedarikçi olan SAMM Teknoloji, küresel pazara çok yüksek potansiyelle katıldı. SAMM, harici ve dahili ortamlarda kullanılabilen sabit veya mobil ağlar için optimize edilmiş çok çeşitli fiber optik kablo türleri tasarlar ve üretir. SAMM, uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilen ve test edilen yenilikçi ürünlerle müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan güvenilir, uygun maliyetli optik ürünler sunmaktadır.

Fiber Optik Uygulamaları Üreticisi

Samm Teknoloji, Türkiye'de fiber optik kablo uygulamaları üreticisi ve tedarikçisi, Avrupa ve Asya'da optik uygulamalar tedarikçisi olarak 2006 yılından bu yana yüksek kaliteli ve güvenilir fiber optik kablo grupları sunmaktadır. Tam donanımlı üretim tesislerimiz, laboratuvarlarımız ve uzun yıllardır fiber optikte vadeli uzmanlık, en üst düzeyde güvenilirliği sağlayan birinci sınıf bir fiber optik uygulama portföyü üretebiliyoruz. Bu nedenle, ana önceliklerden biri, üretim yeteneklerinin devam eden genişlemesi ve ilerlemesidir.

Data Center Çözümleri Üreticisi

Geleceğe hazır fiber optik Data Center ekipmanlarının Türk üreticisi olan SAMM Teknoloji, UHD ultra yüksek yoğunluklu MTP/MPO panelleri ve kasetleri, modüler HD paneller ve kablo kanletleri üretmektedir. SAMM Teknoloji, mega Data Center'lerine olan ihtiyacı artıran Bulut Bilişimin hızla yaygınlaşmasına da ayak uydurmuştur. SAMM, yüksek veri depolama yoğunluğu, veri trafiği ve veri güvenliği ile tüm yapılara uygun Veri Merkezi çözümleri ve ürünleri sunmaktadır.

Güvenli Alışveriş
Hızlı Kargo
Kolay İade
Taksitli Ödeme

hakkımızda

Adres

Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) İhsandede Cd. 800. Sok No: 802, 41400 Gebze-Kocaeli, Türkiye

Telefon

444 1 726

E-posta

Türkiye'den Yurtiçi Talepler İçin


Yurtdışından Gelen Talepler İçin

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.